"ZANOCUJ W LESIE" W NADLEŚNICTWIE LUBNIEWICE
12 marca 2021 roku decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubniewice przystąpiliśmy do programu „Zanocuj w lesie”. W tym celu wyznaczyliśmy specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1025 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą zanocować. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy 3 rejony:
- Obszar nad Lubniewką
- Obszar Postomskie Młyny
- Obszar Dolina Postomii
Mapę z dokładnie wskazanymi obszarami znajdziecie na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub z poziomu aplikacji MBDL (android) lub MBDL (iPhone).
W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary programowe.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
Regulaminem korzystania z obszaru, zaktualizowanym w dniu 09.08 2022 r. (regulamin).
-
Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
a. Stałe miejsce wyznaczone do rozpalania ogniska znajduje się w leśnictwie Krzeszyce, pododdział 290 i (Postomskie Młyny) - miejsce nie jest zaopatrywane w drewno. -
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na terenie objętym zakazem.
- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://lubniewice.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie.
-
Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Na mapie powyżej kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (kliknij prawym na obszar by sprawdzić przewidywany termin zakończenia prac). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
- Czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
- Zanocuj w lesie Dolina Postomiii
- Zanocuj w lesie Nad Lubniewką
- Zanocuj w lesie Postomskie Młyny - W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- KŁ Cyranka
- KŁ Lis
- KŁ Wadera
Zasięg terytorialny Kół Łowieckich możesz sprawdzić pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy . W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania łowiecka”. -
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę wyślij na adres e-mail: lubniewice@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy dostępny w materiałach do pobrania na końcu strony.
Podaj następujące dane:
• imię i nazwisko zgłaszającego,
• telefon kontaktowy,
• mail kontaktowy,
• liczbę nocy (daty),
• liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
- Joanna Skonieczna,
- e-mail: joanna.skonieczna1@szczecin.lasy.gov.pl,
- tel. kom.: 790 279 979
Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. programu https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych
oraz wzięcia udziału w ankiecie: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl
Nadleśnictwo Lubniewice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Najnowsze aktualności
Las do góry nogami
Las do góry nogami
Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy
Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!