"ZANOCUJ W LESIE" W NADLEŚNICTWIE LUBNIEWICE

12 marca 2021 roku decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubniewice przystąpiliśmy do programu „Zanocuj w lesie”. W tym celu wyznaczyliśmy specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1025 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą zanocować. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy 3 rejony:

  1. Obszar nad Lubniewką
  2. Obszar Postomskie Młyny
  3. Obszar Dolina Postomii

Mapę z dokładnie wskazanymi obszarami znajdziecie na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub z poziomu aplikacji MBDL (android) lub MBDL (iPhone).

W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary programowe.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, zaktualizowanym w dniu 09.08 2022 r. (regulamin).

  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    a. Stałe miejsce wyznaczone do rozpalania ogniska znajduje się w leśnictwie Krzeszyce, pododdział 290 i (Postomskie Młyny) - miejsce nie jest zaopatrywane w drewno.

  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed  wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na terenie objętym zakazem.

  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://lubniewice.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie.
  5. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Na mapie powyżej kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (kliknij prawym na obszar by sprawdzić przewidywany termin zakończenia prac). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

  6. Czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
    - Zanocuj w lesie Dolina Postomiii
    - Zanocuj w lesie Nad Lubniewką
    - Zanocuj w lesie Postomskie Młyny
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
    - KŁ Cyranka
    - KŁ Lis 
    - KŁ Wadera
    Zasięg terytorialny Kół Łowieckich możesz sprawdzić pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy . W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania łowiecka”.
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wyślij na adres e-mail: lubniewice@szczecin.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy dostępny w materiałach do pobrania na końcu strony.

    Podaj następujące dane:
    •    imię i nazwisko zgłaszającego,
    •    telefon kontaktowy,
    •    mail kontaktowy,
    •    liczbę nocy (daty),
    •    liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. programu https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych

oraz wzięcia udziału w ankiecie: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

 

Nadleśnictwo Lubniewice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Bezpośrednio komendantowi posterunku podlega strażnik leśny.