Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w polskich lasach już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły pojedyncze drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie edukacyjne z młodzieżą

Spotkanie edukacyjne z młodzieżą

W dniu 21.07.2023 roku na terenie OW „Pod Basztą” odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi i młodzieżą z województwa lubuskiego, wypoczywającymi nad jeziorem Lubiąż w ramach obozu sportowego ratowniczo-pływackiego Waterlife Camp. Zajęcia terenowe przeprowadziła pani Katarzyna Wąsiel – leśniczy szkółkarz. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy wg wieku po 20 osób.Z każdą z grup przeprowadzono oddzielne zajęcia. W trakcie spaceru po lesie wszyscy uczestnicy zbierali pojedyncze liście występujących drzew i krzewów. Następnie w czasie pogadanki młodzież wykonała wspólnie zadanie polegające na rozpoznaniu gatunków drzew na podstawie zebranych liści. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali upominki edukacyjne oraz materiały promocyjne związane z Nadleśnictwem Lubniewice.