"ZANOCUJ W LESIE" W NADLEŚNICTWIE LUBNIEWICE
12 marca 2021 roku decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubniewice przystąpiliśmy do programu „Zanocuj w lesie”. W tym celu wyznaczyliśmy specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1025 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą zanocować. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy 3 rejony:
- Obszar nad Lubniewką
- Obszar Postomskie Młyny
- Obszar Dolina Postomii
Mapę z dokładnie wskazanymi obszarami znajdziecie na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub z poziomu aplikacji MBDL (android) lub MBDL (iPhone).
W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary programowe.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
Regulaminem korzystania z obszaru, zaktualizowanym w dniu 09.08 2022 r. (regulamin).
-
Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
a. Stałe miejsce wyznaczone do rozpalania ogniska znajduje się w leśnictwie Krzeszyce, pododdział 290 i (Postomskie Młyny) - miejsce nie jest zaopatrywane w drewno. -
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na terenie objętym zakazem.
- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://lubniewice.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie.
-
Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Na mapie powyżej kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (kliknij prawym na obszar by sprawdzić przewidywany termin zakończenia prac). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
- Czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
- Zanocuj w lesie Dolina Postomiii
- Zanocuj w lesie Nad Lubniewką
- Zanocuj w lesie Postomskie Młyny - W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- KŁ Cyranka
- KŁ Lis
- KŁ Wadera
Zasięg terytorialny Kół Łowieckich możesz sprawdzić pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy . W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania łowiecka”. -
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę wyślij na adres e-mail: lubniewice@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy dostępny w materiałach do pobrania na końcu strony.
Podaj następujące dane:
• imię i nazwisko zgłaszającego,
• telefon kontaktowy,
• mail kontaktowy,
• liczbę nocy (daty),
• liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
- Joanna Skonieczna,
- e-mail: joanna.skonieczna1@szczecin.lasy.gov.pl,
- tel. kom.: 790 279 979
Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. programu https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych
oraz wzięcia udziału w ankiecie: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl
Nadleśnictwo Lubniewice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Najnowsze aktualności
Kilkadziesiąt nowych rezerwatów przyrody jeszcze w tym roku!
Kilkadziesiąt nowych rezerwatów przyrody jeszcze w tym roku!
Mirachowska Struga, leżąca na terenie Nadleśnictwa Kartuzy (RDLP w Gdańsku), z bardzo dobrze zachowanym kompleksem torfowisk lub Pamięcińskie Lasy Zboczowe, położone na terenie Nadleśnictwa Rzepin (RDLP w Szczecinie), porastające wapienne zbocza pełne źródlisk to tylko dwa spośród kilkudziesięciu rezerwatów przyrody, które mogą być powołane na terenie Lasów Państwowych jeszcze w tym roku!
100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to inicjatywa, w ramach której leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne obszary, które odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczymi. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują one powierzchnię równą kilku parkom narodowym.
Wiosną br. z nadleśnictw z całego kraju wpłynęło do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ponad 200 propozycji nowych rezerwatów. Nad analizą tych dokumentów pracowały zespoły składające się z przedstawicieli poszczególnych regionalnych dyrekcji LP (RDLP) oraz Regionalnych Dyrekcji Ochrony środowiska (RDOŚ). Ze zgłoszonych propozycji zostało wytypowanych ponad 140 obiektów, które podlegają dalszemu procedowaniu. Wszystkie są już po lustracjach terenowych przeprowadzonych przez zespoły RDOŚ-RDLP oraz dokładnej analizie pod kątem dokumentacji przyrodniczej. Istnieje realna szansa, że 80 z nich zostanie powołana jeszcze w tym roku.
Dolina Mirachowskiej Strugi - lewego dopływu rzeki Łeby, (znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Kartuzy (RDLP w Gdańsku) to teren z bardzo dobrze zachowanymi kompleksami torfowisk źródliskowych i dobrze wykształconymi lasami łęgowymi oraz grądami. Ale to nie tylko bogata roślinność jest wyznacznikiem potrzeby stworzenia tam rezerwatu przyrody. Na tym terenie występują rzadkie chrząszcze z rodziny kózkowatych związane z martwym drewnem, np. zmorsznik sześcioplamek (Anoplodera sexguttata) czy rzemlik punktowany (Saperda perforata). Wody Mirachowskiej Strugi zamieszkują m.in.: minóg strumieniowy (Lampetra planeri) czy śliz (Barbatula barbatula), a we wcześniejszych latach widziano tam również zanikającego na Pomorzu, reliktowego głowacza pręgopłetwego (Cottus poecilopus).
Pamięcińskie Lasy Zboczowe, położone na terenie Nadleśnictwa Rzepin (RDLP w Szczecinie), to niezwykle malowniczy obszar w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry. W porastającym gliniaste, wapienne zbocza lesie spotkamy pomnikowe okazy dębów szypułkowych i wiązów szypułkowych. Zbocza przełomu Odry to także teren pełen źródlisk.
Puszcza Knyszyńska (RDLP w Białymstoku) ma szansę wzbogacić się o dwa rezerwaty. Jeden z nich to rozległe torfowisko wysokie, wokół którego występuje wąski pas boru łochyniowego, olsu oraz torfowo-brzozowego lasu bagiennego. To teren uroczyska Moskal (znanego także pod nazwą Łazarz), położonego ok. 20 km na północ od Białegostoku. Tereny torfowisk są niezwykle cenne dla zachowania i utrzymania wody w lesie. Nieco bliżej Białegostoku znajduje się obszar leśny z przepływającą tam rzeką Bartoszychą. To leśny teren z dużą ilością martwego drewna, zarówno leżącego jak i stojącego. Spotkać tam można chronionego dzięcioła trójpalczastego (Picoides tridactylus) oraz dzięcioła białogrzbietego (Dendrocopos leucotos). To także miejsce, gdzie mamy szansę zobaczyć chronione owady: zgniotka cynobrowego (Cucujus cinnaberinus) – chrząszcza z rodziny zgniotkowatych czy ponurka Schneidera (Boros schneideri) – rzadkiego chrząszcza zaliczanego do reliktów lasów pierwotnych!
Proces powoływania rezerwatów przyrody jest dość skomplikowany. Wymaga szczegółowych analiz i rozpoznania w terenie. To od Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska zależy, kiedy dany rezerwat zostanie powołany.