Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Lubniewice funkcjonuje kilka obiektów, które wykorzystujemy do celów edukacyjnych:
Szkółka zespolona w Rogach
Położona na terenie leśnictwa Rogi o powierzchni produkcyjnej 5,99 ha, na której rocznie produkuje się około 2 mln sztuk sadzonek gatunków lasotwórczych, domieszkowych oraz krzewów biocenotycznych – średnio 25 gatunków. Ta ilość sadzonek w pełni pokrywa zapotrzebowanie nadleśnictwa na materiał odnowieniowy. Jest to najważniejszy obiekt edukacyjny patrząc pod kątem dydaktycznym, ponieważ to na szkółce „wszystko" się zaczyna. Tu wysiewane są nasiona zebrane z najdorodniejszych drzew i krzewów różnych gatunków. Z nich kiełkują małe siewki, które przy właściwej pielęgnacji i ochronie wyrastają na większe sadzonki, a później są wysadzane w lesie tworząc młode uprawy, z których wyrasta dojrzały drzewostan. Niejeden odwiedzający szkółkę właśnie tu uświadomił sobie, że przysłowiowa bożonarodzeniowa choinka to świerk pospolity.
Rezerwat leśno-torfowiskowo-wodny „Janie im. Włodzimierza Korsaka"
Rezerwat „Janie" im. Włodzimierza Korsaka utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku o powierzchni 50,52 ha (z czego w zarządzie nadleśnictwa znajduje się powierzchnia 35,11 ha) jest rezerwatem wodnym, którego celem jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystyczną roślinnością wodną i bagienną ( wawrzynek wilcze łyko, grążel żółty, grzybienie białe, salwinia pływająca), będącego ostoją licznych gatunków ptaków wodnych.
Rezerwat położony jest ok. 3,5 km od miejscowości Lubniewice. Centralną część rezerwatu zajmuje jezioro Janie o pow. 15 ha, przez które przepływa rzeka Lubniewka.
Ścieżka edukacyjna
Obiekt oddany do użytku w 2004 roku. Zlokalizowana jest przy jeziorze Lubiąż w sąsiedztwie terenów wyznaczonych pod obozy harcerskie co pomaga w edukacji dzieci i młodzieży z tych obozów, które są mieszkańcami bardzo dużych miast, przybliżając problemy ochrony środowiska oraz pracę leśników. Na trasie ścieżki, której długość wynosi 1,50 km znajduje się 16 przystanków dydaktycznych. Tablice te prezentują treści wynikające z walorów środowiska przyrodniczego, występującego wzdłuż trasy i dotyczą takich tematów jak:
- Piętrowa budowa lasu.
- Przykłady siedlisk występujących na trasie ścieżki.
- Rola łąki śródleśnej, martwych drzew i chrustu.
- Omówienie podziału powierzchniowego.
- Opis jeziora położonego przy trasie.
Postomskie Młyny
W 2010 r. w ramach 100 %-wej dotacji z Programu dla Odry 2006 Nadleśnictwo Lubniewice wykonało na rzece Postomii, w pobliżu miejscowości Krzeszyce, budowle piętrzące dla odtworzenia dwóch zbiorników małej retencji o łącznej objętości 24160 m³ w miejscach, gdzie posadowione były przedwojenne młyny. Działanie to spowodowało ponowne wypełnienie stawów i kanałów młyńskich wodą, tworząc przy rzece malowniczy teren. Obszar ten zyskał na atrakcyjności turystycznej, a zbiorniki retencyjne wpłynęły na bioróżnorodność otaczających je drzewostanów. Mając na uwadze, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Krzeszyc i przyjezdnych turystów, w 2013 r. w ramach 68 %-wego dofinansowania z funduszu Programu Operacyjnego RYBY 2007 – 2013, Nadleśnictwo Lubniewice zagospodarowało ten teren, udostępniając go dla rekreacji i wypoczynku.
Są tu wiaty, miejsce na ognisko z ławkami, pomosty do dobijania kajaków, tablice w języku polskim i niemieckim opisujące historię przedwojennych młynów, obok przebiega ścieżka rowerowa. Treści tablic powstały dzięki pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej - jednostce samorządowej Gminy Krzeszyce, przy której działa Ośrodek wiedzy i tradycji gminy Krzeszyce, która była partnerem w projekcie.
OBIEKT MAŁEJ RETENCJI
Zalew Wałdowice – inwestycja, która powstała dzięki 60 %-emu dofinansowaniu z EkoFunduszu w 2004 roku na terenie leśnictwa Rogi.
Na powierzchni 33 ha została zgromadzona woda, której obecność stwarza warunki do bytowania fauny związanej ze środowiskiem wodno – błotnym oraz sprzyja rozwojowi roślinności trzcinowo – szuwarowej, która oprócz zapewnienia schronienia ptakom wodnym, ma zdolność oczyszczania wody zatrzymując nie tylko zanieczyszczenia stałe, ale również absorbując zanieczyszczenia organiczne. Zbiornik retencyjny zatrzymuje też część wód opadowych i stabilizuje poziom wód gruntowych na obszarze kilkuset hektarów, stwarzając korzystne warunki siedliskowe dla sąsiadujących drzewostanów, charakteryzujących się niedostatecznym uwilgotnieniem.
Najnowsze aktualności
Lasy Państwowe mają pomysł jak chronić 20 procent najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce
Lasy Państwowe mają pomysł jak chronić 20 procent najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce
Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach Lasy Państwowe zaprezentowały ważne przyrodniczo i bezpieczne gospodarczo rozwiązanie. Ponad 1,2 mln ha (to powierzchnia odpowiadająca obszarowi woj. śląskiego) to zidentyfikowane przez leśników najcenniejsze lasy w zasobach PGL LP, które chcą poddać ochronie. Jest to w sumie prawie 17 procent powierzchni Lasów Państwowych, a więc krok milowy na drodze do deklarowanych przez rząd 20 procent
Perspektywiczne dochodzenie do 20 proc ochrony najcenniejszych lasów leśnicy opierają na kilku rozwiązaniach.
Na dziś Lasy Państwowe wskazują 7,9 proc. drzewostanów objętych całkowitą ochroną w ramach wypracowanych przez organizację kryteriów tzw., grupy I, a więc całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. To obszar 564 171 ha.
Teraz Lasy Państwowe pracują nad II grupą 647 071 ha, która może dać dodatkowe 9,1 proc. powierzchni chronionej. W sumie w oparciu o te dwa kryteria (I i II) leśnicy proponują teren stanowiący 17 proc. powierzchni leśnej LP.
- Proponujemy rozwiązania mieszczące się w obecnie obowiązującym porządku prawnym. Lasy Państwowe wykonują zadania nałożone przez administrację państwową i w takich ramach szukaliśmy rozwiązań. Prezentowana lista musi być bezpieczna gospodarczo, aby nie wywołać turbulencji na rynku surowca. 17% – to nasz konkret, rozłożony w czasie, ale realny – komentuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Dziś nie wiadomo kiedy ten proces się zakończy. Ponieważ leśnicy pracują na podstawie dziesięcioletnich planów urządzenia lasu, które są na różnych etapach realizacji i konieczne będzie ich aneksowanie w poszczególnych nadleśnictwach. Wiadomo natomiast ile ten - konieczny dla ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatu - proces będzie kosztować.
- W prezentowanym rozwiązaniu roczny koszt zaproponowanej ochrony dodatkowych obszarów lasu to blisko 900 mln zł. To właśnie wartość wycofania z rynku 3,050 mln m3 drewna, a więc koszt utraconych korzyści ze sprzedaży tego surowca, tylko dla Lasów Państwowych. To duża suma, ale oceniamy ją jako bezpieczną gospodarczo – dodaje Marcin Polak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych.
Na 17 proc. szczególnie chronionych lasów składać się będą powierzchnie z różnymi formami modyfikacji gospodarki leśnej. Takie jak lasy w projekcie Nadleśnictw Puszczańskich, który uwzględnia lasy wyłączone na podstawie moratorium, a daje powierzchnię chronioną na poziomie 200 tys. ha, porównywalna z powierzchnią wszystkich parków narodowych w Polsce. Kolejna grupa to lasy o zwiększonej funkcji społecznej stanowiące dodatkowe 1,5 %. Lasy na stromych stokach wyjęte z gospodarki leśnej to dodatkowe 31800 ha co jest porównywalne ze średnią powierzchnią 2 nadleśnictw, starodrzewy – 111262 ha czyli kolejne 5 średniej wielkości nadleśnictw i wreszcie ponad 9960 ha zaproponowane do ochrony rezerwatowej w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych".
- Ta imponująca pula to efekt pracy leśników, którzy na pierwszym spotkaniu w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, usłyszeli oczekiwania społeczne i wykorzystując swoją wiedzę, z troską o przyrodę opracowali to perspektywiczne i realne rozwiązanie. Pamiętajmy, że leśnicy to przyrodnicy. Ochrona przyrody to nasze najważniejsze zadanie”- dodał dyrektor Koss.
Do postulowanych 20 % brakuje jeszcze 3%, dlatego podczas dzisiejszej narady Dyrektor generalny Lasów Państwowych zadeklarował, że na brakujących 3 % leśnicy będą wspierać ewentualne inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska i strony społecznej dotyczące tworzenia nowych parków narodowych.