Asset Publisher
Zasoby leśne
Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 705,79 ha. Lasy zajmują 16 393,32 ha, co stanowi 93% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.
Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 708,71 ha. Lasy zajmują 17 288,84 ha, co stanowi 98% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.
Struktura lasów Nadleśnictwa jest dość jednorodna. Układ siedlisk wg stanu na dzień 01.01.2015 roku przedstawia się następująco: udział siedlisk borowych, czyli drzewostanów z przewagą gatunków iglastych (najczęściej sosny), stanowi aż 89,96 % powierzchni Nadleśnictwa, siedliska lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych stanowią 10,04 %.
Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest sosna zwyczajna (95,37% powierzchni lasów) występująca na wszystkich siedliskach borowych oraz na siedlisku LMśw. Na słabszych siedliskach tworzy lite drzewostany sosnowe natomiast na żyźniejszych BMw i LMśw występuje w zmieszaniu lub z domieszką dębu, świerka i buka. Poza sosną znaczenie gospodarcze mają brzoza i olsza zajmując łącznie 3,04% powierzchni leśnej oraz dąb, świerk i buk których łączny udział w powierzchni leśnej wynosi 1,21%.
Udział drzewostanów w klasach wieku.
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
13 % – I klasa
14 % – II klasa
29 % – III klasa
22 % – IV klasa
14 % – V klasa
8 % – VI klasa i starsze
Średni wiek lasów na naszym terenie to 57 lat
Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 268 m3/ha
Sosna – 269 m3/ha
Dąb – 189 m3/ha
Brzoza – 180 m3/ha
Olcha – 287 m3/ha
Asset Publisher
OGŁOSZENIE KONSULATACJE SPOŁECZNE
OGŁOSZENIE KONSULATACJE SPOŁECZNE
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
informuje:
- W dniach od 05.12.2024 r. do 30.12.2024 r. wyłożone będą, do publicznego wglądu projekty planów urządzenia lasu (PUL) na lata 2025-2034 dla Nadleśnictw: Karwin, Lubniewice, Międzychód, Ośno Lubuskie, Rzepin, Sulęcin wraz z Prognozami Oddziaływania tych planów na Środowisko.
- Projekty planów, udostępnione będą odpowiednio w siedzibach właściwych nadleśnictw, w dniach urzędowania biur nadleśnictw, w godz.: 8.00 - 14.00 oraz na stronie BIP RDLP w Szczecinie, pod adresem: https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-szczecinie/dokumenty-przewidziane-do-publicznej-konsultacji-w-procesie-tworzenia-planu-urzadzenia-lasu
- Celem wyłożenia jest powszechna, wielostronna konsultacja, zawartych w planach urządzenia lasu zadań z zakresu ochrony przyrody i trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.
- W okresie wyłożenia, każdy ma prawo wpisać swoją uwagę/opinię na temat ww. projektu PUL, do specjalnie przygotowanego „Tomu Konsultacji społecznych” danego projektu lub przesłać ją na adres właściwego nadleśnictwa (karwin@szczecin.lasy.gov.pl ; lubniewice@szczecin.lasy.gov.pl ; miedzychod@szczecin.lasy.gov.pl ; osno@szczecin.lasy.gov.pl ; rzepin@szczecin.lasy.gov.pl ; sulecin@szczecin.lasy.gov.pl).
- Właściwym do rozpatrywania uwag i wniosków jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jeżeli uwaga będzie miała charakter zastrzeżenia do ustaleń zawartych w projekcie PUL, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie - udzieli stosownej odpowiedzi na zastrzeżenia w terminie 14 dni od zakończenia okresu wyłożenia planu.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych