Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 705,79 ha. Lasy zajmują 16 393,32 ha, co stanowi 93% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.

Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 708,71 ha. Lasy zajmują 17 288,84 ha, co stanowi 98% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.

Struktura lasów Nadleśnictwa jest dość jednorodna. Układ siedlisk wg stanu na dzień 01.01.2015 roku przedstawia się następująco: udział siedlisk borowych, czyli drzewostanów z przewagą gatunków iglastych (najczęściej sosny), stanowi aż 89,96 % powierzchni Nadleśnictwa, siedliska lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych stanowią 10,04 %.

 

Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest sosna zwyczajna (95,37% powierzchni lasów) występująca na wszystkich siedliskach borowych oraz na siedlisku LMśw. Na słabszych siedliskach tworzy lite drzewostany sosnowe natomiast na żyźniejszych BMw i LMśw występuje w zmieszaniu lub z domieszką dębu, świerka i buka. Poza sosną znaczenie gospodarcze mają brzoza i olsza zajmując łącznie 3,04% powierzchni leśnej oraz dąb, świerk i buk których łączny udział w powierzchni leśnej wynosi 1,21%.

Udział drzewostanów w klasach wieku.

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
    13 % – I klasa
    14 % – II klasa
    29 % – III klasa
    22 % – IV klasa
    14 % – V klasa
      8 % – VI klasa i starsze
Średni wiek lasów na naszym terenie to 57 lat

 

Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 268 m3/ha
    Sosna   – 269 m3/ha
    Dąb      – 189 m3/ha
    Brzoza  – 180 m3/ha
    Olcha    – 287 m3/ha


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Bezpośrednio komendantowi posterunku podlega strażnik leśny.