Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat przyrody "Janie im. Włodzimierza Korsaka"

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo znajduje się jeden rezerwat przyrody – „Janie im. Włodzimierza Korsaka" utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wydał Zarządzenie nr 62 z dnia 5 grudnia 2011 r. w sprawie rezerwatu. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,52 ha, w tym w zarządzie Nadleśnictwa pozostaje 35,36 ha. Rezerwat położony jest około 3,5 km od miejscowości Lubniewice. Centralną część zajmuje jezioro „Janie", przez które przepływa rzeka Lubniewka.
Jest to rezerwat wodny, ze względu na dominujący przedmiot ochrony zaliczony do podtypu zbiorowisk nieleśnych. Ze względu na główny typ ekosystemu należy do podtypu rezerwatów jezior eutroficznych i mezotroficznych oraz stawów. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystyczna roślinnością wodną i bagienną, będącego ostoją licznych gatunków ptaków wodnych. Na terenie rezerwatu wyróżniono 15 zespołów roślinnych, należących do roślinności wodnej, szuwarowej (szuwary właściwe i turzycowe) oraz leśnej (olsy i łęgi). Przedmiotem ochrony są również torfowiska, w tym torfowisko pojezierne, źródliskowe oraz fluwiogeniczne. W rezerwacie wolno postępuje sukcesja roślinna, prowadząca od zbiorowiska wodnego do łęgu jesionowo – olszowego. Rezerwat objęty jest ochroną bierną. Dla rezerwatu sporządzono „Plan ochrony rezerwatu przyrody na lata 2003-2023".
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs "Klasa z drewna"

Konkurs "Klasa z drewna"

Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".

Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.

Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.

Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).

Nabór wniosków rusza 10 lipca 2023 roku i potrwa do 10 sierpnia 2023 roku, a lista laureatów zostanie opublikowana do 31 sierpnia 2023 roku.

Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.

„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.

Wniosek należy złożyć lub przesłać na adres:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, ul. Grójecka 127, 02-124 Warszawa.