Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat przyrody "Janie im. Włodzimierza Korsaka"

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo znajduje się jeden rezerwat przyrody – „Janie im. Włodzimierza Korsaka" utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 maja 1984 roku. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. wydał Zarządzenie nr 62 z dnia 5 grudnia 2011 r. w sprawie rezerwatu. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,52 ha, w tym w zarządzie Nadleśnictwa pozostaje 35,36 ha. Rezerwat położony jest około 3,5 km od miejscowości Lubniewice. Centralną część zajmuje jezioro „Janie", przez które przepływa rzeka Lubniewka.
Jest to rezerwat wodny, ze względu na dominujący przedmiot ochrony zaliczony do podtypu zbiorowisk nieleśnych. Ze względu na główny typ ekosystemu należy do podtypu rezerwatów jezior eutroficznych i mezotroficznych oraz stawów. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zarastającego jeziora z charakterystyczna roślinnością wodną i bagienną, będącego ostoją licznych gatunków ptaków wodnych. Na terenie rezerwatu wyróżniono 15 zespołów roślinnych, należących do roślinności wodnej, szuwarowej (szuwary właściwe i turzycowe) oraz leśnej (olsy i łęgi). Przedmiotem ochrony są również torfowiska, w tym torfowisko pojezierne, źródliskowe oraz fluwiogeniczne. W rezerwacie wolno postępuje sukcesja roślinna, prowadząca od zbiorowiska wodnego do łęgu jesionowo – olszowego. Rezerwat objęty jest ochroną bierną. Dla rezerwatu sporządzono „Plan ochrony rezerwatu przyrody na lata 2003-2023".
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Organizacja

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Bezpośrednio komendantowi posterunku podlega strażnik leśny.