Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

Działalność edukacyjna Nadleśnictwa Lubniewice skierowana jest do dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, średnich oraz do osób dorosłych.

Pracownicy służb terenowych prowadzą zajęcia edukacyjne w terenie poświęcone zagadnieniom związanym z lasem, jego ochroną oraz pozyskaniem.

Ponadto prowadzą zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach.

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Do dyspozycji Państwa mamy:

Szkółkę leśną w Rogach – Ze względu na położenie szkółki (12 km od Lubniewic) konieczny jest dojazd autokarem we własnym zakresie.

Rezerwat „Janie im. Włodzimierza Korsaka" – szczególnie przydatny, cenny obiekt edukacyjny, gdzie młodzież może zapoznać się z różnorodną roślinnością wokół jeziora, jak również zaobserwować różne gatunki ptaków.

Ścieżka edukacyjna na terenie leśnictwa Lubiąż – odległość od siedziby nadleśnictwa ok. 2,50 km.

Obiekt małej retencji – Postomskie Młyny – na terenie leśnictwa Krzeszyce.

Obiekt małej retencji – Zalew Wałdowice – na terenie leśnictwa Rogi.

Szczegółowy opis obiektów edukacyjnych >>>

Zajęcia mogą odbywać się w ciągu całego roku kalendarzowego. Obowiązuje dokonywanie wcześniejszych rezerwacji terminu pobytu osobiście lub telefonicznie.

W sprawie zorganizowanych grup szkolnych należy kontaktować się z Panią Joanną Skonieczną nr tel. 690 096 024

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych w ramach działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Lubniewice jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie, stąd w Nadleśnictwie Lubniewice wprowadzono Standardy ochrony małoletnich dostępne do pobrania w załączniku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las do góry nogami

Las do góry nogami

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

 

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!