Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata

W piątek 16.09.2022 r. na terenie Nadleśnictwa Lubniewice dzieci z miejscowych szkół podstawowych wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata” pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”. Celem akcji było wzmacnianie świadomości oraz odpowiedzialności za środowisko.

W akcję na terenie Nadleśnictwa zaangażowali się uczniowie szkół podstawowych z Lubniewic, Krzeszyc, Kołczyna oraz Bolemina. Dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami nadleśnictwa posprzątały tereny leśne wokół ww. miejscowości, a zebrane odpady zostały przekazane lokalnej firmie odbierającej odpady komunalne.

Pomimo prowadzonej od wielu lat kampanii edukacyjnej związanej z problemem zaśmiecania lasów nadal spotykamy się z ludźmi niefrasobliwie zaśmiecającymi otaczająca nas przyrodę. Z drugiej strony akcje „sprzątania świata” pokazują, że młode pokolenie jest pełne zaangażowania i bierze odpowiedzialność za stan środowiska, a ta postawa przekłada się na praktykę codzienną.