Wydawca treści Wydawca treści

Zagospodarowanie turystyczne rzeki Postomii

Program dla Odry 2006 i fundusz PO RYBY 2007 – 2013

W 2010 r. w ramach Programu dla Odry 2006 Nadleśnictwo Lubniewice wykonało na rzece Postomii, w pobliżu miejscowości Krzeszyce, budowle piętrzące dla odtworzenia dwóch zbiorników małej retencji o łącznej objętości 24160 m³, w miejscach, gdzie posadowione były przedwojenne młyny. Działanie to spowodowało ponowne wypełnienie stawów i kanałów młyńskich wodą, tworząc przy rzece malowniczy teren. Obszar ten zyskał na atrakcyjności turystycznej, a zbiorniki retencyjne  wpłynęły na bioróżnorodność otaczających je drzewostanów. Mając na uwadze, że jest to miejsce  chętnie odwiedzane przez mieszkańców Krzeszyc i przyjezdnych turystów, w 2013 r. w ramach dofinansowania z funduszu PO RYBY 2007 – 2013, Nadleśnictwo Lubniewice zagospodarowało ten teren, udostępniając go dla rekreacji i wypoczynku.


Budowa drogi ppoż. nr 22

W dniu 28 maja 2014r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarła z Nadleśnictwem Lubniewice Umowę przyznania pomocy w ramach działania 226 „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy i wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

W 2014 roku w ramach operacji został wzmocniony system ochrony przeciwpożarowej lasów poprzez budowę drogi leśnej ppoż. nr 22 o długości 3,62 km na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Lubniewice. Współfinansowanie operacji wynosi 100 % kosztów kwalifikowalnych, co stanowi kwotę 1 292 604 zł.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs "Klasa z drewna"

Konkurs "Klasa z drewna"

Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".

Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.

Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.

Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).

Nabór wniosków rusza 10 lipca 2023 roku i potrwa do 10 sierpnia 2023 roku, a lista laureatów zostanie opublikowana do 31 sierpnia 2023 roku.

Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.

„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.

Wniosek należy złożyć lub przesłać na adres:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, ul. Grójecka 127, 02-124 Warszawa.

Materiały do pobrania