Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Odnowienia na powierzchni otwartej.  Zdecydowana większość powierzchni odnowień zrębów przypada na siedlisko Bśw i słabszego BMśw. Marginalną powierzchnię z drzewostanów przewidzianych do zagospodarowywania rębniami zupełnymi zajmują olsy i inne siedliska, głównie z uwagi na ich nieznaczny udział w strukturze siedlisk Nadleśnictwa oraz cenny pod względem przyrodniczym charakter rosnących na nich drzewostanów. Odnawianie na zrębach zupełnych prowadzone jest w oparciu o odnowienie sztuczne z sadzenia i odnowienie naturalne z obsiewu bocznego. Wykonujemy ja na średnio na 145 ha rocznie.
Odnowienia pod osłoną. Z uwagi na dominujący udział So w drzewostanach Nadleśnictwa i zdecydowaną przewagę BMśw i LMśw spośród powierzchni przeznaczonej do zagospodarowania rębniami złożonymi wiodącą rębnią jest IIIa, rzadziej IIIb. Stąd też prace odnowieniowe przy rębniach złożonych polegają głównie na sztucznym odnawianiu gniazd i powierzchni międzygniazdowej. W drzewostanach przewidzianych do użytkowania rębniami złożonymi, o pożądanym składzie gatunkowym, cięcia rębne wykonywane są w latach nasiennych, gdzie odpowiednio wcześnie przygotowano glebę pod obsiew. Nadleśnictwo realizuje również odnowienie pod osłoną na siedlisku Bśw z zastosowaniem rębni IIb lub IIa z naturalnym obsiewem So. W ramach tej grupy zabiegów wykonywane są również podsadzenia produkcyjne na ok. 3 ha rokrocznie. w drzewostanach 30-40letnich, na siedliskach LMśw i żyźniejszych BMśw. Głównym zadaniem podsadzeń jest zwięszenie produkcyjności i jakości drzewostanów, jak również powstrzymanie procesu borowacenia i monotypizacji siedlisk, a w przypadku gruntów porolnych podstawowym ich zadaniem jest zapobieganie dalszemu rozwojowi chorób korzeniowych i zadarnianiu gleby.
Wprowadzenie podszytów. Realizowane jest przez Nadleśnictwo głównie na siedliskach borowych. Zabieg ten ma na celu podniesienie żyzności gleby leśnej, poprawę niekorzystnych układów siedliskowo-drzewostanowych, poprawę stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu, a także rozproszenie koncentracji zwierzyny płowej (ochrona upraw i młodników sosnowych).
Zabiegi pielęgnacyjne. Wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mają różny charakter w zależności od okresu życia drzewostanu. W okresie uprawy prace pielęgnacyjne obejmują niszczenie chwastów, poprawę formy wzrostu drzew i prowadzenie czyszczeń wczesnych, których celem jest uzyskanie pożądanego składu gatunkowego i zmieszania oraz szybkie doprowadzenie do zwarcia. W okresie młodnika prowadzone są czyszczenia późne poprzez formowanie strzał z utrzymaniem zwarcia; dalsze kształtowanie składu gatunkowego i form zmieszania oraz zapewnienie stabilności drzewostanu. Prace pielęgnacyjne w okresie dojrzewania - trzebieże wczesne - mają na celu dalszą stabilizację drzewostanu, wybór i zachowanie odpowiedniej liczby drzew o najlepszej jakości i największej miąższości. Trzebieże późne wykonywane w drzewostanie dojrzałym mają na celu doprowadzenie go do etapu finalnego, jakim jest drzewostan dojrzały, przy jednoczesnym zapewnieniu wzmożonego przyrostu najlepszych drzew.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

Całość terenu Nadleśnictwa zaliczono do IX Łowieckiego Rejonu Hodowlanego. Obecnie w Nadleśnictwie obowiązuje Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany ustalony na lata 2017-2027.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa jest 7 obwodów łowieckich, w tym 5 obwodów leśnych i dwa obwody polne:

L.p.

Nr obwodu

Dzierżawca/ Zarządca

Powierzchnia Użytkowa (ha)

Grunty leśne (ha)

Lesistość %

Typ

1

1

2

3

4

5

6

1.

46

KŁ Bory Lubuskie

4 415

2 124

48

L

2.

47

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 937

2 630

53

L

3.

60

KŁ Cyranka Krzeszyce

3 598

2 811

78

L

4.

61

KŁ Lis Gorzów Wlkp.

5 225

4 190

80

L

5.

62

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 303

3 581

83

L

6.

31

KŁ Jelonek przy TL w Rzepinie

4 014

144

3,4

P

7.

49

KŁ Jeleń Sulęcin

3 619

230

6

P

Podsumowanie strony

30111

15710

52

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiednio prowadzona infrastruktura łowiecka wpływa korzystnie na poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz na zwiększenie bazy żerowej zwierząt. Sprzyja to ograniczeniom szkód przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych i lesie. Stan urządzeń łowieckich na terenie Nadleśnictwa przedstawia się następująco:

  • Poletka łowieckie – 92 ha
  • Paśniki – 24 sztuki
  • Ambony – 184 sztuki
  • Lizawki – 647 sztuki
  • Pasy zaporowe – 22 sztuki o łącznej długości 22 km
  • Łąki śródleśne – 73,64 ha

Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której szacunkowe stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją na dzień 10 marca 2016 r., przedstawiają się następująco:

Jeleń

530 szt.

Sarna

1153 szt.

Dzik

126 szt.

Zając

575 szt.

 

 

 

 

 

Na terenie Nadleśnictwa występują również: wilki, lisy, borsuki, jenoty, piżmaki, szopy pracze, norki amerykańskie, kuny, tchórze, kuropatwy, bażanty, dzikie kaczki i dzikie gęsi.