Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata

W piątek 16.09.2022 r. na terenie Nadleśnictwa Lubniewice dzieci z miejscowych szkół podstawowych wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata” pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”. Celem akcji było wzmacnianie świadomości oraz odpowiedzialności za środowisko.

W akcję na terenie Nadleśnictwa zaangażowali się uczniowie szkół podstawowych z Lubniewic, Krzeszyc, Kołczyna oraz Bolemina. Dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami nadleśnictwa posprzątały tereny leśne wokół ww. miejscowości, a zebrane odpady zostały przekazane lokalnej firmie odbierającej odpady komunalne.

Pomimo prowadzonej od wielu lat kampanii edukacyjnej związanej z problemem zaśmiecania lasów nadal spotykamy się z ludźmi niefrasobliwie zaśmiecającymi otaczająca nas przyrodę. Z drugiej strony akcje „sprzątania świata” pokazują, że młode pokolenie jest pełne zaangażowania i bierze odpowiedzialność za stan środowiska, a ta postawa przekłada się na praktykę codzienną.