Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy +48 663 897 421 w okresie od 01.03 do 31.08 w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. (095) 755-84-00 w godz. 7:00-15:00

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozdaliśmy sadzonki w ramach akcji #SadziMY

Rozdaliśmy sadzonki w ramach akcji #SadziMY

W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę akcji #sadziMY, 29-30 września leśnicy z Nadleśnictwa Lubniewice rozdali sadzonki wszystkim chętnym, którzy chcieli posadzić drzewka na swoich działkach i w ogrodach.

Nadleśnictwo Lubniewice rozdało 150 sztuk sadzonek. Chętni mogli wybierać spośród sadzonek buka, jarzębiny i głogu.  Jednocześnie każdy mógł dowiedzieć się jakich zasad należy przestrzegać przy sadzeniu otrzymanych roślin. Pracownicy Nadleśnictwa przypomnieli, że aby właściwie posadzić drzewo należy wykopać odpowiedniej głębokości dołek na spód warto podsypać naturalnego nawozu, a korzenie nie powinny być podwinięte.

Warto przypomnieć, że leśnicy każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. Lasów w Polsce przybywa i zajmują już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewasą jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Sadzenie drzew to, także znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności i powód do spotkania w gronie bliskich i znajomych. Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się odebrać sadzonki i posadzić je na własnym gruncie.