Asset Publisher
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Teren Nadleśnictwa Lubniewice położony jest w granicach następujących obszarów chronionego krajobrazu:
• „Gorzowsko – Krzeszycka Dolina Warty", o pow. 228,20 ha,
• „Pojezierze Lubniewicko – Sulęcińskie", o pow. 3326,67 ha,
• „Dolina Postomii", o pow. 1710,66 ha.
„Gorzowsko – Krzeszycka Dolina Warty"
Niewielki jego fragment znajduje się w północno-zachodniej części Nadleśnictwa. Obszar ten obejmuje cenną przyrodniczo i krajobrazowo dolinę rzeki Warty.
„Pojezierze Lubniewicko – Sulęcińskie"
Zajmuje znaczną część obszaru Nadleśnictwa. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie wartości przyrodniczo – rekreacyjno – historycznych lasów Lubniewicko – Sulęcińskich oraz doliny rzeki Lubniewki.
„Dolina Postomii"
Obszar ten znajduje się w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa. Obejmuje malowniczą dolinę rzeki Postomii wraz z otaczającymi lasami.
Asset Publisher
Konkurs "Klasa z drewna"
Konkurs "Klasa z drewna"
Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".
Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.
Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.
Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).
Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.
„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.
Wniosek należy złożyć lub przesłać na adres:
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, ul. Grójecka 127, 02-124 Warszawa.