Zasoby leśne

Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 705,79 ha. Lasy zajmują 16 393,32 ha, co stanowi 93% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra właściwego do spraw środowiska.

Łowiectwo

Całość terenu Nadleśnictwa zaliczono do IX Łowieckiego Rejonu Hodowlanego. Obecnie w Nadleśnictwie obowiązuje Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany ustalony na lata 2017-2027.

Certyfikaty

RDLP w Szczecinie posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyniki konkursu pt. "Praca leśnika"

Wyniki konkursu pt. "Praca leśnika"

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt.: „Praca Leśnika” zorganizowany przez nasze Nadleśnictwo został rozstrzygnięty! Otrzymaliśmy od Was blisko 130 prac. Komisja miała niezwykle trudne zadanie, ponieważ każda z prac była wyjątkowa i niepowtarzalna jednak po długich obradach jury konkursowe wybrało po trzy zwycięskie w następujących kategoriach wiekowych: 3-6 lat (przedszkole), 7-9 lat (1-3 klasa podstawówki), 10-14 (4-8 klasa podstawówki).


Oto laureaci:

3-6 lat

Aleksandra Kamińska – Przedszkole w Krzeszycach

Jagoda Krótka – Przedszkole w Krzeszycach

Julia Bartoszak – Przedszkole w Lubniewicach

7-9 lat

Nikola Kłosińska – SP w Krzeszycach

Zuzanna Blacharska – SP w Krzeszycach

Oliwia Fornalik – SP w Krzeszycach

10-14 lat

Wojciech Zgierski – SP w Lubniewicach

Antonina Walczak – SP w Lubniewicach

Marta Kręcichwost – SP w Lubniewicach

 

Specjalne wyróżnienia:

Anastasiia Shtenhelova – SP w Lubniewicach

Antonina Jachimowska – SP w Krzeszycach

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo DZIĘKUJEMY za kreatywność i ogromne zaangażowanie, a laureatom serdecznie GRATULUJEMY!