Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra właściwego do spraw środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu


Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji. Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

Całość terenu Nadleśnictwa zaliczono do IX Łowieckiego Rejonu Hodowlanego. Obecnie w Nadleśnictwie obowiązuje Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany ustalony na lata 2017-2027.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa jest 7 obwodów łowieckich, w tym 5 obwodów leśnych i dwa obwody polne:

L.p.

Nr obwodu

Dzierżawca/ Zarządca

Powierzchnia Użytkowa (ha)

Grunty leśne (ha)

Lesistość %

Typ

1

1

2

3

4

5

6

1.

46

KŁ Bory Lubuskie

4 415

2 124

48

L

2.

47

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 937

2 630

53

L

3.

60

KŁ Cyranka Krzeszyce

3 598

2 811

78

L

4.

61

KŁ Lis Gorzów Wlkp.

5 225

4 190

80

L

5.

62

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 303

3 581

83

L

6.

31

KŁ Jelonek przy TL w Rzepinie

4 014

144

3,4

P

7.

49

KŁ Jeleń Sulęcin

3 619

230

6

P

Podsumowanie strony

30111

15710

52

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiednio prowadzona infrastruktura łowiecka wpływa korzystnie na poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz na zwiększenie bazy żerowej zwierząt. Sprzyja to ograniczeniom szkód przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych i lesie. Stan urządzeń łowieckich na terenie Nadleśnictwa przedstawia się następująco:

  • Poletka łowieckie – 92 ha
  • Paśniki – 24 sztuki
  • Ambony – 184 sztuki
  • Lizawki – 647 sztuki
  • Pasy zaporowe – 22 sztuki o łącznej długości 22 km
  • Łąki śródleśne – 73,64 ha

Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której szacunkowe stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją na dzień 10 marca 2016 r., przedstawiają się następująco:

Jeleń

530 szt.

Sarna

1153 szt.

Dzik

126 szt.

Zając

575 szt.

 

 

 

 

 

Na terenie Nadleśnictwa występują również: wilki, lisy, borsuki, jenoty, piżmaki, szopy pracze, norki amerykańskie, kuny, tchórze, kuropatwy, bażanty, dzikie kaczki i dzikie gęsi.