Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Rozdaliśmy sadzonki w ramach akcji #SadziMY
Rozdaliśmy sadzonki w ramach akcji #SadziMY
W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę akcji #sadziMY, 29-30 września leśnicy z Nadleśnictwa Lubniewice rozdali sadzonki wszystkim chętnym, którzy chcieli posadzić drzewka na swoich działkach i w ogrodach.
Nadleśnictwo Lubniewice rozdało 150 sztuk sadzonek. Chętni mogli wybierać spośród sadzonek buka, jarzębiny i głogu. Jednocześnie każdy mógł dowiedzieć się jakich zasad należy przestrzegać przy sadzeniu otrzymanych roślin. Pracownicy Nadleśnictwa przypomnieli, że aby właściwie posadzić drzewo należy wykopać odpowiedniej głębokości dołek na spód warto podsypać naturalnego nawozu, a korzenie nie powinny być podwinięte.
Warto przypomnieć, że leśnicy każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. Lasów w Polsce przybywa i zajmują już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewasą jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Sadzenie drzew to, także znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności i powód do spotkania w gronie bliskich i znajomych. Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się odebrać sadzonki i posadzić je na własnym gruncie.