Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Bezpośrednio komendantowi posterunku podlega strażnik leśny.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

Całość terenu Nadleśnictwa zaliczono do IX Łowieckiego Rejonu Hodowlanego. Obecnie w Nadleśnictwie obowiązuje Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany ustalony na lata 2017-2027.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa jest 7 obwodów łowieckich, w tym 5 obwodów leśnych i dwa obwody polne:

L.p.

Nr obwodu

Dzierżawca/ Zarządca

Powierzchnia Użytkowa (ha)

Grunty leśne (ha)

Lesistość %

Typ

1

1

2

3

4

5

6

1.

46

KŁ Bory Lubuskie

4 415

2 124

48

L

2.

47

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 937

2 630

53

L

3.

60

KŁ Cyranka Krzeszyce

3 598

2 811

78

L

4.

61

KŁ Lis Gorzów Wlkp.

5 225

4 190

80

L

5.

62

KŁ Cyranka Krzeszyce

4 303

3 581

83

L

6.

31

KŁ Jelonek przy TL w Rzepinie

4 014

144

3,4

P

7.

49

KŁ Jeleń Sulęcin

3 619

230

6

P

Podsumowanie strony

30111

15710

52

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiednio prowadzona infrastruktura łowiecka wpływa korzystnie na poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz na zwiększenie bazy żerowej zwierząt. Sprzyja to ograniczeniom szkód przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych i lesie. Stan urządzeń łowieckich na terenie Nadleśnictwa przedstawia się następująco:

  • Poletka łowieckie – 92 ha
  • Paśniki – 24 sztuki
  • Ambony – 184 sztuki
  • Lizawki – 647 sztuki
  • Pasy zaporowe – 22 sztuki o łącznej długości 22 km
  • Łąki śródleśne – 73,64 ha

Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której szacunkowe stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją na dzień 10 marca 2016 r., przedstawiają się następująco:

Jeleń

530 szt.

Sarna

1153 szt.

Dzik

126 szt.

Zając

575 szt.

 

 

 

 

 

Na terenie Nadleśnictwa występują również: wilki, lisy, borsuki, jenoty, piżmaki, szopy pracze, norki amerykańskie, kuny, tchórze, kuropatwy, bażanty, dzikie kaczki i dzikie gęsi.