Asset Publisher
Ochrona lasu
Lasy Nadleśnictwa Lubniewice ze względu na swój charakter – lite drzewostany sosnowe, występujące w jednym zwartym kompleksie - należy zaliczyć do bardzo mocno narażonych na szkody ze strony szkodników pierwotnych. W minionym dziesięcioleciu w lasach Nadleśnictwa miało miejsce kilka masowych pojawów tych szkodników.
W roku 1995 d-stany Nadleśnictwa zostały zaatakowane przez boreczniki sosnowe. Ograniczanie liczebności prowadzono na powierzchni 17 154 ha z pozytywnym skutkiem.
W roku 2002 ograniczano gradację barczatki sosnówki i brudnicy mniszki na łącznej powierzchni 4816 ha. W roku 2003 masowo wystąpiła brudnica mniszka, której gradacja ograniczana była chemicznie na powierzchni 5405 ha. Ponowne ograniczenie gradacji barczatki sosnówki miało miejsce w latach 2007 na powierzchni prawie 340 ha, w 2008 roku - 1958 ha, a także w 2013 roku na powierzchni przekraczającej 10250 ha.
Według prognozy na 2006 rok zaplanowano ograniczanie liczebności boreczników, które mogą wystąpić w stopniu zagrażającym trwałości drzewostanów na powierzchni 700 hektarów.
Najistotniejszym problemem na terenie Nadleśnictwa są szkody od zwierzyny łownej. O ile w 2000 roku odnotowano uszkodzenia młodników i upraw na powierzchni 1402 ha w tym na 648 ha szkody istotne (pow. 20 %) to w 2005 r uszkodzonych było 358 ha w tym na 24 ha powyżej 20 %. Od kilku już lat Nadleśnictwo, jako podstawową metodę mającą na celu ograniczenie tych szkód stosuje grodzenie upraw i cennych domieszek liściastych. Ponadto uprawy zabezpiecza się repelentami a młodniki osłonkami.
Stopniowe zmniejszenie się poziomu szkód spowodowanych przez zwierzynę płową jest przede wszystkim efektem prowadzenia przez nadleśnictwo prawidłowego nadzoru nad gospodarką łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie.
Innym ważnym czynnikiem powodującym straty w lasach Nadleśnictwa Lubniewice jest wiatr. W 2002 roku huraganowy wiatr spowodował szkody, w wyniku których usunięto 7,1 tys. m3 drewna. W 2004 zaś szkody te wyniosły ok. 1300 m3.
Asset Publisher
Spotkanie edukacyjne z młodzieżą
Spotkanie edukacyjne z młodzieżą
W dniu 21.07.2023 roku na terenie OW „Pod Basztą” odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi i młodzieżą z województwa lubuskiego, wypoczywającymi nad jeziorem Lubiąż w ramach obozu sportowego ratowniczo-pływackiego Waterlife Camp. Zajęcia terenowe przeprowadziła pani Katarzyna Wąsiel – leśniczy szkółkarz. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy wg wieku po 20 osób.Z każdą z grup przeprowadzono oddzielne zajęcia. W trakcie spaceru po lesie wszyscy uczestnicy zbierali pojedyncze liście występujących drzew i krzewów. Następnie w czasie pogadanki młodzież wykonała wspólnie zadanie polegające na rozpoznaniu gatunków drzew na podstawie zebranych liści. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali upominki edukacyjne oraz materiały promocyjne związane z Nadleśnictwem Lubniewice.