Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Lasy Nadleśnictwa Lubniewice ze względu na swój charakter – lite drzewostany sosnowe, występujące w jednym zwartym kompleksie -  należy zaliczyć do bardzo mocno narażonych na szkody ze strony szkodników pierwotnych. W minionym dziesięcioleciu w lasach Nadleśnictwa miało miejsce kilka masowych pojawów tych szkodników.

W roku 1995 d-stany Nadleśnictwa zostały zaatakowane przez boreczniki sosnowe. Ograniczanie liczebności prowadzono na powierzchni 17 154  ha z pozytywnym skutkiem.

W roku 2002 ograniczano gradację barczatki sosnówki i brudnicy mniszki  na łącznej powierzchni 4816 ha. W roku 2003 masowo wystąpiła brudnica mniszka, której gradacja ograniczana była chemicznie na powierzchni 5405 ha. Ponowne ograniczenie gradacji barczatki sosnówki miało miejsce w latach 2007 na powierzchni prawie 340 ha, w 2008 roku - 1958 ha, a także w 2013 roku na powierzchni przekraczającej 10250 ha.
Według prognozy na 2006 rok  zaplanowano ograniczanie liczebności boreczników, które mogą wystąpić w stopniu zagrażającym trwałości drzewostanów na powierzchni 700 hektarów.
Najistotniejszym problemem na terenie Nadleśnictwa są  szkody od zwierzyny łownej. O ile w 2000 roku odnotowano uszkodzenia młodników i upraw na powierzchni 1402 ha w tym na 648 ha szkody istotne (pow. 20 %) to w 2005 r uszkodzonych było 358 ha w tym na 24 ha powyżej 20 %. Od kilku już lat Nadleśnictwo, jako podstawową metodę mającą na celu ograniczenie tych szkód stosuje grodzenie upraw i cennych  domieszek liściastych. Ponadto uprawy zabezpiecza się repelentami a młodniki osłonkami.

Stopniowe zmniejszenie się poziomu szkód spowodowanych przez zwierzynę płową jest przede wszystkim efektem prowadzenia przez nadleśnictwo prawidłowego nadzoru nad gospodarką łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie.
                       
Innym ważnym czynnikiem powodującym straty w lasach Nadleśnictwa Lubniewice jest wiatr. W 2002 roku huraganowy wiatr spowodował szkody, w wyniku których usunięto 7,1 tys. m3 drewna. W 2004 zaś szkody te wyniosły ok. 1300 m3.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs "Klasa z drewna"

Konkurs "Klasa z drewna"

Las to niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i piękna. Drewno, które pochodzi z lasów, jest nie tylko cennym surowcem, ale także symbolem ekologicznego stylu życia. Szkoły mają ogromny potencjał w promowaniu lasów oraz drewna jako w pełni odnawialnego surowca. Dlatego zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie " Klasa z drewna ".

Celem konkursu jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Zachęcamy szkoły do przedstawienia oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.

Wszystkie uczestniczące szkoły powinny przygotować projekt, który zostanie oceniony przez komisję konkursową. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych na promocję Lasów Państwowych.

Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce! (w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. w: Dz.U. z 2022 r.; poz. 2230)).

Nabór wniosków rusza 10 lipca 2023 roku i potrwa do 10 sierpnia 2023 roku, a lista laureatów zostanie opublikowana do 31 sierpnia 2023 roku.

Realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do 31 października br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się poprzez organizację zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody oraz przygotowanie terenu do prowadzenia rekreacji lub zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno.

„Klasa z drewna” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom Sportowym.

Wniosek należy złożyć lub przesłać na adres:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, ul. Grójecka 127, 02-124 Warszawa.