Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Teren Nadleśnictwa Lubniewice położony jest w granicach następujących obszarów chronionego krajobrazu:
•    „Gorzowsko – Krzeszycka Dolina Warty", o pow. 228,20 ha,
•    „Pojezierze Lubniewicko – Sulęcińskie", o pow. 3326,67 ha,
•    „Dolina Postomii", o pow. 1710,66 ha.

„Gorzowsko – Krzeszycka Dolina Warty"

Niewielki  jego fragment znajduje się w północno-zachodniej części Nadleśnictwa. Obszar ten obejmuje cenną przyrodniczo i krajobrazowo dolinę rzeki Warty.

„Pojezierze Lubniewicko – Sulęcińskie"

Zajmuje znaczną część obszaru Nadleśnictwa. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie wartości przyrodniczo – rekreacyjno – historycznych lasów Lubniewicko – Sulęcińskich oraz doliny rzeki Lubniewki.

„Dolina Postomii"

Obszar ten znajduje się w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa. Obejmuje malowniczą dolinę rzeki Postomii wraz z otaczającymi lasami.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie

Położenie

Położenie Nadleśnictwa w RDLP Szczecin

Nadleśnictwo Lubniewice położone jest w województwie lubuskim. Obejmuje terytorialnie gminy: Lubniewice (4246,13 ha), Krzeszyce (9387,76 ha), Sulęcin (1999,40 ha), Deszczno (1762,37 ha) oraz miasto Lubniewice (312,76 ha), część Gorzowa Wlkp. i Witnicy. Teren nadleśnictwa stanowi rozległy, biegnący z północnego-wschodu na południowy-zachód kompleks leśny położony na południe od rzeki Warty.

Płożenie Nadleśnictwa w Polsce

Swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje powierzchnię prawie 359 km2. Położone jest w zachodniej części III Krainy Wielkopolsko – pomorskiej: w Mezoregionie - Ujście Warty (III-16), w Mezoregionie - Pojezierze Łagowskie (III-21) i w Mezoregionie - Równina Nowotomyska (III-23). Lasy niepaństwowe będące pod nadzorem nadleśnictwa zajmują powierzchnię niespełna 80 ha. Średnia lesistość obszaru będącego w zasięgu terytorialnym wynosi ponad 48 %. Prawie cała powierzchnia leśna leży w jednym kompleksie, stanowiącym część Puszczy Lubuskiej.