Zasoby leśne

Nadleśnictwo Lubniewice jest jednostką jednoobrębową o ogólnej powierzchni 17 705,79 ha. Lasy zajmują 16 393,32 ha, co stanowi 93% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra właściwego do spraw środowiska.

Łowiectwo

Całość terenu Nadleśnictwa zaliczono do IX Łowieckiego Rejonu Hodowlanego. Obecnie w Nadleśnictwie obowiązuje Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany ustalony na lata 2017-2027.

Certyfikaty

RDLP w Szczecinie posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs „Przyrodnicze selfie”

Konkurs „Przyrodnicze selfie”

Nadleśnictwo Lubniewice serdecznie zaprasza do udziału w konkursie „Przyrodnicze selfie”.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o przyrodzie, kształtowanie postawy szacunku do środowiska naturalnego oraz rozwijanie umiejętności fotograficznych uczniów szkół podstawowych.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w wieku od 7 do 14 lat.

Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać serię zdjęć, których tematem będzie przyroda – może to być zdjęcie z roślinami, zwierzętami, krajobrazami. Zadaniem jest uchwycenie ciekawych aspektów przyrody w Twojej okolicy. Uczestnik może wykonać maksymalnie 5 zdjęć przedstawiających różne elementy przyrody. Zdjęcia muszą być wykonane osobiście przez uczestnika, mogą być zrobione w różnych miejscach (np. w parku, lesie, ogrodzie, nad jeziorem). Każde zdjęcie musi zawierać wizerunek uczestnika konkursu (tzw. selfie z przyrodą).

Termin nadsyłania prac konkursowych - drogą elektroniczną: do 15 czerwca 2025 r.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Szczegóły i regulamin konkursu dostępny w załączniku.