Lista aktualności Lista aktualności

W Lasach rusza sezon „na pożary”

Wiosna to oprócz budzenia się wszystkiego do życia to także okres wzmożonej palności w lasach. Wysokie temperatury i duża ilość łatwopalnego materiału w postaci suchej trawy i liści, oraz brak opadów to dla leśników „tykająca bomba”. Mała iskra wystarczy, aby spaleniu uległo to, o co leśnicy troszczyli się przez kilkadziesiąt lat.

W latach 2019-2020 na terenie Nadleśnictwa Lubniewice wybuchło 16 pożarów, w wyniku których spłonęło ponad 2 ha lasu. Większość z nich spowodowana była przez człowieka – nieumyślne posługiwanie się ogniem czy nawet celowe podpalenia.

Mamy nadzieje, że rok bieżący będzie spokojniejszy.

W związku z dużym zagrożeniem pożarowy występującym w lasach apelujemy o rozważne zachowywanie się podczas wypoczynku w lasach.

Co robić, jeśli zauważysz pożar w lesie?

Jeśli zaważysz ogień w lesie, od szybkości twojej reakcji może zależeć życie wielu ludzi, zwierząt i roślin. Bez wahania przystąp więc do akcji, stosując się do poniższych kroków.

1. Oceń zagrożenie

Jeżeli pali się tylko niewielki fragment ściółki, możesz spróbować ugasić pożar lasu. Odetnij dopływ tlenu, wykorzystując części ubioru, koc, wodę czy spore gałęzie.

2. Uciekaj

Jeżeli jednak pożar w lesie jest zbyt duży, by go samodzielnie ugasić, uciekaj. Ogień w lesie potrafi rozprzestrzeniać się bardzo szybko, więc nie trać czasu na zbędne rozważania. Najlepiej uciekać w stronę krańca lasu lub zbiornika wodnego w kierunku prostopadłym do wiejącego wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia, pochyl się nisko oraz osłoń usta i nos chustką.

3. Powiadom właściwe służby

Kiedy tylko znajdziesz się w bezpiecznym miejscu, powiadom straż pożarną. Służby należy też poinformować, jeśli udało ci się samemu opanować tlący się pożar w lesie.

W przypadku zauważenia pożaru lasu lub pożaru w jego sąsiedztwie, prosimy o powiadomienie o tym zdarzeniu Straży Pożarnej (tel. 998 lub 112) lub punktu alarmowo-dyspozycyjnego w Nadleśnictwie Lubniewice (tel. 95 755 84 08 lub 509 769 920).

Las płonie szybko, ale rośnie powoli.