Lista aktualności Lista aktualności

Poszukiwania padłych dzików w lasach Nadleśnictwa Lubniewice

W dniach 05-07.07.2021 r. na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Lubniewice odbyła się akcja poszukiwania dzików padłych na ASF. Jest to efekt pojawienia się ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu Sulęcińskiego. Poszukiwania zostały zorganizowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i obejmowały tereny leśne gminy Lubniewice. Ich celem było zapobieganie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń.

                W poszukiwaniu brało udział wojsko, pracownicy nadleśnictwa oraz przedstawiciele służb weterynaryjnych. Przez trzy dni około 50 osób przeszkolonych przez lekarza weterynarii w zakresie postępowania w przypadku odnalezienia padłego dzika przeszukało teren ponad
2 tysięcy hektarów. W czasie poszukiwań nie znaleziono padłych dzików.

Przypominamy, że Afrykański pomór świń (ASF) to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, jednak jest uznawany za najgroźniejszą chorobę świń. Dlatego akcja poszukiwania padłych dzików przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do gospodarstw poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska.